Badania Histochemiczne

Obejmują badania:
• trepanobiopsji
• wycinków skórnych- lupus band test
• biopsji nerek
• biopsji mięśni
 123

 

 

Nadsyłanie materiału do badania

Trepanobiopsje
123Materiał należy przesłać do pracowni utrwalony w 10 % formalinie.
Utrwaloną trepanobiopsję poddaje się następnie odwapnieniu (ok. 5-6 h). Kolejny etap to przeprowadzanie materiału w procesorze tkankowym przez noc. Rano jest zatapiany do kostki parafinowej, krojony (każdy przypadek- 5 preparatów) a szkiełka podstawowe ze skrawkami podsuszone w suszarce przez kolejną noc w 37 °C. Rano preparaty zostają odparafinowane i wykonuje się z każdego przypadku rutynowo panel barwień:
• hematoksylina i eozyna
• PAS
• Giemsa
• Ag
 
Łącznie cała procedura trwa trzy dni robocze.


 Wycinki skórne - badanie lupus band test (LBT)
Materiał należy przesłać do badania świeży (nieutrwalony), więc jak najszybciej i odpowiednio zabezpieczony: najlepiej na płytce Petriego, kładziemy bibułkę lub gazik nasączony solą fizjologiczną (uwaga! skóra nie powinna "pływać" w 0,9 % NaCl), a na tą bibułkę/gazik, należy położyć wycinek skóry. Płytkę opisać imieniem i nazwiskiem pacjenta a całość umieścić na lodzie, żeby utrzymać niską temperaturę. Najlepiej materiał przesłać w schłodzonym lub napełnionym lodem termosie.
Wycinek jest krojony na mikrotomie mrożakowym (kriostacie) i następnie utrwalany w acetonie. Następnego dnia wykonuje się badanie LBT (immunologię bezpośrednią). Panel zawiera przeciwciała: IgA, IgG, IgM, C3C dopełniacz i fibrynogen. Następnie lekarz-patomorfolog ocenia preparaty pod mikroskopem fluorescencyjnym.
Gotowe preparaty powinny być przechowywane w 4 °C (lodówce) w ciemni, maksymalnie przez tydzień (po tym okresie fluorescencja "zanika"). Pozostały materiał przeprowadza się do kostki parafinowej, z której wykonuje się rutynowe barwienie hematoksylina i eozyną i wraz z kostką archiwizuje.
 
Procedura trwa 2-3 dni robocze.


Biopsje nerek
Materiał należy nadesłać świeży (nieutrwalony), jak skórę (patrz Wycinki skórne), ponieważ pobierany jest też jego fragment do badania ultrastruktury dla pracowni mikroskopii elektronowej. Następnie materiał przeprowadzany jest do kostki parafinowej.
 
Ze skrawków parafinowych wykonuje się immunofluorescencję- panel: IgA, IgG, IgM, C1q, C3C dopełniacz, fibrynogen.
 
Z biopsji wykonuje się też panel barwień specjalistycznych i barwienie hematoksyliną i eozyną.
 
Procedura trwa 2 dni robocze.


Biopsje mięśni 
Materiał musi być świeży, nadesłany tak jak skóra, czy biopsja nerki (patrz Wycinki skórne).
Ze skrawków mrożakowych (materiał krojony w kriostacie), wykonuje się barwienia enzymatyczne:
• ATP-azy o pH 9,5 i pH 4,3
• cholinesteraza
• dehydrogenaza bursztynianowa
• NADPH2.
 
Pozostały materiał utrwala się w 10 % formalinie i wykonuje się kostkę parafinową. Zarówno ze skrawków mrożakowych, jak i parafinowych wykonuje się barwienie hematoksylina i eozyną.
 
Procedura trwa 3 dni robocze.
 


 
Osoba odpowiedzialna:
mgr Beata Koźmińska tel. 012 61-99-617, 012 421-52-10